З метою успішної адаптації новоприбулих учнів із Донецької та Луганської областей психологом навчального закладу вивчались особливості психічних станів цих дітей, оскільки під час спостережень було помічено, що їхня поведінка і внутрішній стан дещо відрізняються від поведінки і внутрішнього стану інших учнів навчального закладу. У дослідженні взяли участь учні віком 15-17 років у кількості 12 осіб.З метою успішної адаптації новоприбулих учнів із Донецької та Луганської областей психологом навчального закладу вивчались особливості психічних станів цих дітей, оскільки під час спостережень було помічено, що їхня поведінка і внутрішній стан дещо відрізняються від поведінки і внутрішнього стану інших учнів навчального закладу. У дослідженні взяли участь учні віком 15-17 років у кількості 12 осіб.
Практичний психолог ДЦПТОТС використовувала такі методи дослідження:
– методика «Самооцінка психічних станів» Г. Айзенка;
– проективний тест кольорів Люшера.
У результаті дослідження психічних станів за методикою Г. Айзенка в усіх підлітків виявлено високий рівень тривожності. Це свідчить про почуття страху, розгубленості, невпевненості в собі й завтрашньому дні, стомленість від нестабільності. Підлітки також зазнавали труднощів у формуванні позитивної «Я – концепції», у них була знижена самооцінка. Унаслідок цього їм важко було адаптуватися до нових умов існування в новому навчальному закладі. Таких учнів залучали до активного життя групи, що дало можливість якнайшвидше адаптуватися та знайти друзів.
Проективний тест кольорів Люшера ґрунтується на суб’єктивній перевазі колірних стимулів. За допомогою цього тесту встановлено, що в обстежуваних підлітків наявні прояви тривоги, оскільки основні кольори на останніх місцях. Наявність сірого і коричневого свідчить про негативне ставлення до життя.
Психологічна допомога внутрішньо переміщеним учням.
Протягом усього періоду навчання внутрішньо переміщених дітей у навчальному закладі практичний психолог надає їм постійну психологічну допомогу. При цьому вона використовує декілька методів:
– пісочна терапія (під час гри з піском учні, які прибули із зони АТО, створювали композиції, які відображали події Майдану і політиків на ньому, блок-пости з автомобільними чергами та солдатами, зруйновані будівлі, мажорів, які не сплачують податків і відпочивають на Мальдівах):
– метафоричні картки (за допомогою лінійної розкладки карток виявлялась інформація про внутрішні процеси особистості: про розвиток стану «Я до події», «Я під час події», «Я після події»):
– мандала (можна користуватися заготовками як розмальовками, а можна створювати свої власні малюнки в колі за допомогою олівців, фарб, сипких матеріалів):