Від соціальних мереж – до онлайн-банкінгу: сьогодні Інтернет проник у наше життя і діяльність. Окрім комп’ютерів та ноутбуків, ми підключаємо до Інтернету все – мобільні телефони, планшети, холодильники, телевізори й багато інших гаджетів. Саме тому дуже важливо знати якомога більше про безпеку у Всесвітній мережі.
Багато хто думає, що безпека в Інтернеті – це ілюзія, і бути захищеним зараз неможливо, адже веб-сайти збирають конфіденційну інформацію так тонко, що ми навіть не знаємо, що саме їм відомо. Це, можливо, й так, але ця невпевненість – ще одна причина, щоб зберегти свою приватність та уникнути витоку персональних даних в Інтернет.
Початковий захист комп’ютера користувача
В ідеалі, купивши ПК, користувач повинен виконати цілий ряд операцій, перш ніж кинутися у вир мережі. Зараз ми представимо деякі найперші уроки безпеки в інтернеті.
1. Незважаючи на те що Windows має вбудований файрвол, рекомендується встановити більш надійний, тому що наявний – далеко не найкращий. Вибирайте платний або безкоштовний, виходячи з їхніх рейтингів.
2. Наступний крок – установка антишпигунського та антивірусного ПЗ. Потрібно відразу ж його оновити та налаштувати на автоматичне оновлення. Також воно має запускатися автоматично, разом з ОС. І постійно, у фоновому режимі, працювати. І обов’язково перевіряйте будь-яку встановлювану програму.
3. Як тільки з’являються оновлення для використовуваних вами браузерів, тут же завантажуйте їх і встановлюйте.
4. Відключайте всі невживані служби на своєму пристрої, це зменшить шанси для хакерів отримати до нього доступ.
Тепер трохи інформації про те, як забезпечити безпеку роботи в мережі інтернет. Виконавши вказане в попередньому розділі, продовжуйте не забувати про щоденний захист.
1.Видаляйте відразу ж всі листи підозрілого змісту, не відкривайте файли з невідомих джерел. Ігноруйте всі пропозиції легкого заробітку, нікому не надсилайте свої паролі, не переходьте за підозрілими посиланнями.
2. Використовуйте тільки складні паролі, що складаються зі складного набору цифр, букв і символів. Для кожного випадку призначайте свій, оригінальний.
3. Виходячи в мережу з місць загального користування, будьте акуратні й обережні. Це ж стосується і використання проксі-серверів. Бажано не проводити ніяких банківських та інших подібних операцій з таких місць.
4. Віддавайте перевагу роботи з платіжними системами через їх власні програми, а не через сайт. Це набагато безпечніше.
5. Небажано відвідувати сайти для дорослих або подібні їм ресурси. Велика ймовірність підхопити троян.
6. Слідкуйте за інтернет-трафіком, навіть якщо він безлімітний. Якщо він без особливої причини значно збільшився, це може бути ознакою активності вірусу.
Ще деякі уроки безпеки в інтернеті
Зараз коротко розповімо ще про деякі заходи обережності.
Якщо з вашого банку прийшов лист з перевіркою пароля, не варто їм його відправляти. Банки ніколи таких запитів не роблять.
Всі поштові програми мають фільтр від спаму. Довіряйте йому. Отримавши листа про виграш в мільйон гривень або спадщину в п’ять мільйонів доларів, видаляйте їх відразу ж.
Рекомендуємо встановлювати комплексний захист. Він надійніше, ніж антивірус – від одного виробника, файрволл – від іншого, а антишпигунська програма – від третього.
Віддавайте перевагу платним версіями. Так як Opera і Internet Explorer – найпоширеніші браузери, для них і вірусів існує більше всього. Використовуйте альтернативні варіанти: Apple Safari, Google Chrome і Mozilla Firefox.
Не користуйтеся неліцензійним програмним забезпеченням, так як в ньому спочатку може бути встановлено шпигунське ПЗ.
Ніколи не відкривайте незнайомі посилання та підозрілі файли, які приходять в електронних повідомленнях, навіть від перевірених людей. Скопіюйте і перевірте, що це, через відповідні програми, наприклад, url void.
Якщо робите покупки в онлайн-магазинах, то користуйтеся тільки перевіреними варіантами. Це ж відноситься і до будь-якого іншого онлайн-сервісу.
Виконуйте всі ці вимоги, і тоді безпека в мережі інтернет буде більш-менш гарантована
Рекомендовані інформаційні ресурси:
● Сайт Онляндія – безпечна веб-країна
● Сайт про безпеку в Інтернеті від Google “Проінтернет”
● Тренінг “Критичне оцінювання ресурсів інтернету” для вчителів і учнів
● Мультимедійний навчальний дистанційний курс безпечного користування ресурсами мережі Інтернет
● Урок Інтернет-безпеки для проведення з дітьми
● Посібник «Освіта в сфері прав людини в Інтернеті» з 5 новими груповими вправами
● Онлайн курс «Права людини та Інтернет», що передбачає ознайомлення Інтернет-користувачів з їх правами в онлайновому середовищі
● Тренінгові вправи з безпечної поведінки в Інтернеті для дітей та молоді переможців Національного конкурсу
● Міжнародна кампанія «Рух проти мови ненависті он-лайн»
● Практичний посібник «Букмаркс: керівництво по боротьбі з мовою ненависті он-лайн за допомогою освіти у сфері прав людини»
● 10 правил безпечного користування Інтернетом
● Мультимедійний дистанційний курс з безпечного користування ресурсами Інтернету